Nejúčinnější strategie odčervení jsou přizpůsobeny konkrétním situacím a zaměřují se na konkrétní parazity.

Nestává se často, že by se tradiční chov koní zcela změnil, ale to je přesně to, co se stalo s kontrolou koňských parazitů v posledních dvou desetiletích. Po letech věrného odčervení koní každých osm až dvanáct týdnů, rotujících mezi produkty různých chemických tříd, bylo majitelům koní v polovině 90. let oznámeno, že přístup je zavádějící a dokonce potenciálně škodlivý.

Zde je problém: Pokaždé, když se použije antihelmintická (zabíjející červ) chemická látka, většina cílených škůdců ve střevě koně zemře, ale několik - - těch, kteří jsou na tyto chemikálie nejméně náchylní - - přežije. Tito zbývající paraziti se dále množí, a když se to stane, mohou svoji schopnost odolat odčervovacímu agentu předat další generaci. Postupem času s každou další dávkou roste populace parazitů, kteří již nereagují na odčervení chemikálií. Je to jako genetický závod ve zbrojení, ale prozatím jsme uvízli se zbraněmi, které již máme. V tuto chvíli nejsou na obzoru žádné nové třídy odčervovačů.

Dosud jsme nedosáhli stadia, kdy nemůžeme ovládat parazity u koní. Chcete-li však tento den uvolnit co nejdéle, je důležité používat odčervovače rozumněji než dříve. To znamená přijmout třístupňový přístup k odčervení: cílení na koně nejvíce postižené parazity, vhodné načasování léčby a přijetí opatření k omezení expozice všech koní vnitřním parazitům.

Váš veterinář vám může pomoci vyvinout individualizovaný program kontroly parazitů pro vaše koně. Přesto je dobré vědět, na které organismy cílíte, a nejlepší způsoby, jak se proti nim chránit.

Čtyři nepříjemní vnitřní paraziti

Mnoho parazitických červů a larev může ovlivnit koně, ale čtyři druhy představují nejzávažnější ohrožení zdraví koní:

• Malé silné typy (cyathostominy). Více než 40 druhů těchto červů může ovlivnit koně. Část svého života tráví encystou ve střevní stěně. Malé strongyly mohou ublížit, ale ve velmi velkém počtu mohou způsobit dostatečné kumulativní poškození, které naruší trávení a vstřebávání živin koně a způsobí, že zhubne a bude obecně nešetrný. Když se současně objeví velké množství encystovaných larev, mohou způsobit koliku a zřídka i smrt.

• Ascaridy (Parascaris equorum) ovlivňují hlavně hříbata. Črevní infekce mohou způsobit nevlídnost, zpomalený růst, matnou srst a nízkou energii. Těžší infekce mohou blokovat střeva a způsobit život ohrožující praskliny a koliky. Dospělí koně mají sklon k rozvoji imunity vůči ascaridům, když dospívají.

• Infekce tasemnicemi může způsobit anémii a celkovou nevlídnost. V některých případech mohou tasemnice vést k vážným onemocněním a problémům, jako jsou perforace střev a zánět pobřišnice.

• Velké strongyly, nazývané také červi, jsou dnes u koní vzácné, ale mohou způsobit značné škody. U koní se může objevit několik druhů, ale nejškodlivější, Strongylus vulgaris, migruje stěnami břišních tepen, oslabuje je a nechává je náchylné k prasknutí. Jejich aktivita může také vytvářet krevní sraženiny, které mohou bránit oběhu ve střevech. Jiné druhy velkých sil mohou poškodit játra nebo jiné vnitřní orgány.

Ostatní paraziti, kteří způsobují problémy

Tito paraziti nemají sklon dělat si starosti - protože jsou vzácní, méně škodí nebo protože koně si během dospívání vytvářejí imunitu. Některé však mohou způsobit problémy:

• Botflies (Gasterophilus spp.) Nejsou červi, ale larvy druhu mouchy, která snáší vajíčka na koně. Když koně olizují vajíčka, vylíhnou se larvy a vloží se do tkání úst, než se vynoří a spolknou. Poté se připevní ke stěně žaludku a poté se promění v housenky, které se vylučují spolu s výkaly. Larvy mohou způsobit poškození tam, kde se připojují ke stěně žaludku.

• Filaridy (Onchocerca spp.) Nejsou střevní paraziti. Larvální stádium červa, přenášené kousáním pakomárů, migruje pod kůži a může způsobit svědění dermatitidy na obličeji, krku, hrudníku, kohoutku, předních nohou a břicha. Dospělí se zavrtávají do krčního (nuchálního) vazu, kde mohou způsobit zánětlivé reakce.

• Pinworms (Oxyuris equi) škodí střevě jen málo, ale když samice kladou vajíčka blízko konečníku, způsobují silné svědění, které způsobí, že kůň třese holé skvrny na zadku a ocasu. Zdá se, že většina koní si během zrání vyvíjí imunitu vůči červům.

• Threadworms (Strongyloides westeri) postihují hlavně hříbata a mohou způsobit těžký průjem. Většina koní si vyvíjí imunitu vůči červům v době, kdy je jim 1 rok.

Odčervovací prostředky

Výrobky nejčastěji používané k odčervení koní spadají do tří hlavních kategorií.

Avermektiny a milbemyciny jsou stále do značné míry účinné proti široké škále parazitů, ale rezistence, zejména u ascaridů, roste. Tato třída zahrnuje:

• Ivermectin, který působí proti většině běžných koňských parazitů s výjimkou tasemnic. Proti malým strongylům, když jsou encystovány, to však nefunguje.

• Moxidektin, který je podobný ivermektinu, ale také působí proti encystedovým malým silám.

Benzimidazoly jsou účinné proti mnoha dospělým parazitům, ale jejich účinnost proti larválním stádiím a všem malým silám klesá. Tato třída zahrnuje:

• Fenbendazol, který zabíjí velké strongyly, červy a ascaridy.

• Oxibendazol, který působí proti velkým silám, pinwormům, ascaridům a závitovým červům.

• Oxfendazol, který ničí velké strongyly, škrkavky a červy.

Pyrimidiny, také nazývané pyrantelové soli, mají několik aplikací. Odolnost vůči chemikáliím v této třídě roste mezi malými silami. Tato třída zahrnuje:

• Pyrantel pamoát, který ve standardní dávce působí proti velkým silám, pinwormům, ascaridům a tasemnicím. Při použití ve dvojité dávce zabije 85 až 95 procent tasemnic.

• Pyrantel tartrát, který se používá pro denní odčervení odplyňováním. Řídí velké strongyly a ascaridy.

3812/5000

• Praziquantel, který pracuje specificky proti tasemnicím.

Moderní kontrola parazitů

Abychom udrželi naše chemické zbraně déle funkční, je důležité vytvořit individuální plány léčby pro každého koně ve vaší péči. Zde jsou hlavní zásady vaší nové strategie:

• Zrušte myšlenku eliminace parazitů. Pamatujte, že vaším celkovým cílem je udržet všechny vaše koně zdravé - ale to neznamená, že jsou paraziti zdarma. Jen málo červů, které váš kůň zachytí, mu v malém počtu vážně ublíží.

• Určete shazovače. Výzkum ukázal, že dospělí koně vylučují vajíčka parazitů strongyle různou rychlostí. Ve skutečnosti v některých stádech může být za většinu vajec strongyle, která se vrhají na pastvinu, odpovědný pouze malý počet koní.

Jediným způsobem, jak zjistit, kteří koně jsou vysoce shazovači, je provádět fekální počty vajec - testy, které analyzují hnůj a hledají vajíčka parazitů. Pokud zjistíte, že ve vašem stádu jsou vysoké shazovače, zaměření vaší léčby odčervením na tyto jedince výrazně sníží počet vajec na vaší pastvě. Koně s nízkým vylučováním ve vašem stádu nemusí vyžadovat více než dvakrát ročně ošetření k ovládání velkých sil.

• Vyberte si správného agenta. Další výhodou počtu fekálních vajec je, že budou identifikovat druhy parazitů přítomných na vaší farmě. Pak si můžete vybrat chemikálie, které prokazatelně proti těmto červům působí.

Počty vajíček ve stolici vám také mohou pomoci určit, zda u parazitů na vaší farmě dochází k rezistenci. Počáteční počet se provede před odčervením koně a poté se test opakuje o 10 až 14 dní později. V ideálním případě by se počet vajec snížil o 90 procent nebo více. Pokud je počet snížen o méně než 80 procent, musíte to prozkoumat. Nejprve se ujistěte, že používáte antihelmintikum podle pokynů: Zkontrolujte datum exspirace, ujistěte se, že jste jej správně uložili a podali správné dávkování. Pokud jsou všechny tyto požadavky splněny, paraziti na vaší farmě se stávají rezistentními vůči této chemikálii, což znamená, že budete muset přejít na jinou chemickou látku, a to jak pro zpomalení postupu rezistence, tak pro účinné ošetření vašeho koně.

Všimněte si, že protože tasemnice vylučují vajíčka sporadicky, nemusí se objevit v běžném počtu vajíček ve stolici. Infekci tasemnic lze také identifikovat pomocí krevního testu k vyhledání protilátek. Podobný test, který hledá protilátky specifické pro tasemnice ve slinách koně, je nyní k dispozici v Evropě, ale zatím ne ve Spojených státech.

• Dodávejte správné dávkování. Pokud dáte koni příliš malou dávku dewormeru, je to jeden z rizikových faktorů, které mohou zvýšit odolnost. Váhu svého koně můžete vypočítat v librách pomocí krejčovské pásky: Změřte jeho obvod obvodu v palcích, srovnejte jej a poté vynásobte délkou jeho těla (měřeno od bodu jeho ramene po bod jeho hýždí), poté rozdělte toto číslo o 330.

• Časové ošetření pro nejlepší účinek. Je ironií, že čím větší procento červů zabijete při jednom odčervení na vaší farmě, tím rychlejší bude odolnost. Proto je dobré načasovat léčbu, když je vyšší procento parazitů v „refugii“ nebo „mimo dosah“. To znamená, že zatímco dewormer pracuje uvnitř jednoho koně, chemikálie by neměly žádný účinek na vejce již na pastvině nebo u jiných koní s nízkým vylučováním. Tato vejce pro parazity, kteří by mohli být náchylní k chemickým látkám, by pak mohla být sebrána a „zředila by“ počet genů rezistence nalezených v příští generaci červů. Podávání odčervovačů, když je populace refugia nízká, však tento účinek snižuje - například vejce nepřežijí dlouho na zemi během velmi chladných zim nebo v horkém suchém letním počasí. Časté ošetření celého stáda najednou také snižuje výskyt refugií.

Odborníci obecně doporučují, aby každý kůň byl podroben dvěma ročním odčervovacím procedurám, přičemž vysoce vylévači dostávali další ošetření. Váš veterinář vám může pomoci vytvořit plán odčervení, který bude pro vaše koně fungovat nejlépe.

Jak snížit expozici parazitům

Zabíjení červů a larev, které infikovaly vašeho koně, je důležitým cílem, ale je lepší omezit počty parazitů, které váš kůň zachytí:

• Poskytněte dostatek prostoru pro účast. Když mají koně dostatek prostoru, mají tendenci oddělit své pastviny do stravovacích a toaletních prostor, zvaných „drsňáci“. Tímto způsobem je méně pravděpodobné, že se budou pást nad oblastmi, když budou vajíčka parazita upuštěna spolu s hnojem. V ideálním případě byste měli asi dva akry na koně.

• Pravidelně sbírejte hnůj z výhybek. Pokud není možné povolit dva akry na koně, je důležité hnůj sbírat alespoň jednou týdně. Před rozmetáním na pole důkladně kompostujte hnůj; vysoké teplo zabije všechna vejce.

• Brány zavlačujte pouze za horkého a suchého počasí. Rozbíjení kuliček hnoje a jejich rozmetání na tenkou vrstvu může pomoci rychleji zabíjet vajíčka parazitů, ale dělejte to jen v horkých a suchých dnech, kdy je slunce rychleji vysuší.

• Otočit pastevní prostory. Pravidelné přemísťování koní do různých výběhů umožní, aby vajíčka parazitů uhynula, než je budou moci vyzvednout pastevci. Pokud máte pouze jednu velkou pastvinu, zvažte použití dočasného oplocení, abyste koně omezili pouze na jednu sekci.

• Chraňte krmivo před hnojem. Pastva na přízemí je nejlepší pro zdraví dýchacích cest koně, ale shazování sena na zem v přeplněných výhybkách ho může vystavit více parazitům. Pomocí přízemních podavačů udržujte seno čisté.

• Karanténa nově příchozích. Udržování nového koně po určitou dobu odděleného od hlavního stáda je moudré z mnoha důvodů, jako je identifikace případných nemocí, které může  do stáje přinést. Zatímco je nováček v izolaci, je dobré provést koprologické vyšetření. Pokud se ukáže, že je začervený, budete ho chtít odčervit dřív, než se zařadí do stáda.

Tento článek se poprvé objevil v čísle časopisu EQUUS z května 2017 (# 476)

« zpět