Žebříček WBFSH producentů koní do military má v poslední době možná překvapivé vítěze, kteří nemají moc plnokrevné krve.

Na rozdíl od předcházejících let, kdy součástí military byly rychlé crossy, ve kterých dominovali právě šťavnatí plnokrevníci, začalo platit pravidlo kdo začne špatným výsledkem v drezuře, terénní zkouška ho k lepšímu umístění neposune. S postupem kvality koní se k tomu navíc přidává bezchybný parkur, takže tomu pak přidávají kvalitu hřebci produkující především parkurovou nechybující špičku.

Zkusíme se podívat na českou nabídku plemeníků, vhodných jako producenty military koní.

HEIDEKRUG - hřebec dokazující kvalitu v drezuře (na úrovni IM I), ovšem se skokovým potenciálem, který momentálně nevyužívá. Na německých zkouškách se velmi dobře předvedl právě v testu, kam patří i skok ve volnosti.  hřebec má navíc velmi dobrý charakter, a v neposlední řadě za nás výbornou až kaštanovou barvu.

SF GENTLEMAN IV - disponuje 81%ní krvi plnokrevníka přes výborného francouzského skokového producenta Laudanum xx, ale je dostatečně kostnatý.  Sám skákal 140cm, ale ve sportu má koně na úrovni 160 ( ... ) a uspěl i jako producent koní military (Voltaire de Tre´*2009 s 68,75% xx, výk. CCI4* - letos 2020 2.místo na CCI4*-S v americkém Tallahassee FL) nebo Triton Fontaine s 79,69% xx s výk. CCI4* - loni 2.místo v itelském Pratomi del Vivaro za francouzské barvy. S plnokrevnou klisnou by mohl vyrobit prostorně chodivé a dobře skákající žihadlo.

SPECIAL MEMORIES - spolehlivý krevnatý kůň známý z amerických skokových GP, ale zkusil si úspěšně i military. V nabídce není osobně, ale k dispozici jsou mrazené ID. Letos by měl být v testu českého trakéna jeho první syn, na kterého jsme zvědaví.

LAIDAL - splňuje to, co by kůň do military měl mít. Patří sem i mechanika pohybu a letos ho snad budete moct sledovat v soutěžích military.

COMPLIMENT - za nás velmi schopný hřebec do českých poměrů, který byl velmi dobrý v soutěžích KMK skokových i drezurních. Tak jak ho známe z parkurových kolbišť, nejsme si jisti jeho ochotou pracovat vždy a za všech okolností na 100%.

Kdo chce vybírat mezi plnokrevníky, nemusí do zahraničí, ale může šáhnout po u nás dostupných -

DAMON - prověřený hřebec v soutěžích military na stupni S, vítěz humpolecké Zlaté podkovy O srovnání v zahraničí

EGERTON - krasavec prověřený na dostihové dráze a nyní v potomstvu ve steeple-chase ...

MOONJAZ - zajímavý původ

SCYRIS - hřebec prokazatelně zušlechtil moravského teplokrevníka a jeho synové se zkoušeli právě v jednoduchých soutěžích military. Devizou je charakter.

Věčná škoda hřebce SCATER, ale tak už to bývá, že na kvalitu plnokrevníka se přichází většinou pozdě.

Tak přemýšlíme, jestli polemika o hřebcích do military k něčemu bude. Pokud vezmete slušnou krevnatou až plnokrevnou klisnu a vyberete na ni charakterního skokového hřebce s prostornými chody, který předává skokové schopnosti, neuděláte chybu. Pokud šáhnete hlouběji do kapsy a zadaří se vám zabřeznutí klisny po některém ze světově  skokových plemeníků, zvýšíte opět šanci na úspěšný produkt ještě o něco více. Dobře mohou také posloužit hřebci českého trakéna, mezi kterými vyberete temperamentní, pohyblivé zvíře.

Nebo si můžete zaadrenalinovat a zkombinovat skokové a drezurní linie ke zlepšení chodů, ale zachování skokové šikovnosti. I takoví hřebci jsou, např.

« zpět