Mezinárodní výstava Koň 2008 ve slovenském Trenčíně hostila chovatele a majitele koní ze Slovenska, Maďarska, Rakouska i České republiky.

Bohatá účast chovatelů s téměř 150 koňmi se zúročovala ve dvaceti vypsaných kategoriích od ročků, starších klisen až po plemenné hřebce.

Jednoznačně nejlepším plemeníkem výstavy se stal domácí Furioso XXX Frodo, který získal titul Šampion plemeníků, Šampion tradičních plemen a Šampion celé výstavy Koň 2008.

V kategorii plemeníků se předvedl i u nás působící hřebec Furioso NJ, který obsadil v konečném pořadí 6.příčku. V kategorii teplokrevných 2letých hříbat si to však vynahradil svými potomky. Jeho tři zástupci obsadili první tři místa a vítězná Fatima (m. Luneta po Karneol jičínský) se stala juniorskou šampionkou výstavy. Chovatelem všech tří dvouletků je p. Přindiš, majitelem Ing. Jelínek L., Kývalka.
Furioso NJ bodoval potomstvem mimo jiné i v domácím šampionátu klisen, když se jeho dcera Linduška stala 1.vicešampionkou přehlídky klisen 2008 v Písku.

Hřebec Furioso novojičínský je po chovatelské stránce zajímavý především pro chovatele moravského teplokrevníka. Narodil se v hřebčíně Motěšice v roce 1999. Jako 4letý absolvoval na Slovensku výkonnostní zkoušky pod jménem Matador a stal se vítězem ve své kategorii plemene Furioso. V roce 2005 ho zástupci Slovenska předvedli na Výstavě moravského teplokrevníka ve Skašticích. Pro svůj chov ho zakoupila VFU Brno a jako plemeník působil v Novém Jičíně.
Od roku 2008 je jeho majitelem rodina Jelínkova, která chová koně na farmě Kývalka v Rosicích u Brna.
Na českých sportovních kolbištích se objevil poprvé v sezoně 2008 a v drezurach na stupni Z dosáhl nejlepšího stupně ohodnocení 67%.
                                                               Furioso NJFurioso NJ

Furioso NJ je v ČR jediným hřebcem prochovaným na čisté linie Furiosů, i když sám je trochu netradiční barvy.
Jeho otec Furioso XXI (F X – 28) patří k významné linii Furioso X a sportoval na drezurní úrovni ST. Ve slovenském chovu dal několik synů, např. Furioso XXVII - Wigo, který v roce 2005 zvítězil na mezinárodní výstavě koní v Trenčíně v kategorii teplokrevných hřebců. Ve sportu dosáhl v parkurovém skákání stupně ST.
Z matčiny strany má Furioso NJ zastoupenu krev plnokrevných hřebců Simson a Cent.
Zároveň je příbuzný v ČR působícího elitního hřebce Rinaldo II, jehož otec Furioso XIV – Rinaldo je děda Furiosa NJ z matčiny strany.

Výsledková listina mezinárodní výstavy Koň 2008.

______________________________________________________________________________________

« zpět